Skip to content
Lake Mary
Navbar
Calendar
Coaches
GOFAN TICKETS
Today
April 2021
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
28
29
30
31
1
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Practice-Paige Black
2:30pm - 10:00pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Dance Show-Stephanie Kersten Showtime: 6:30pm
2:30pm - 4:00pm
Weightlifting Team
@Weight Room
Boys Weightlifting-Scott Perry
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:00pm
GVBB
@Gymnasium
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
3:00pm - 5:00pm
Tennis
@Tennis Courts
Boys/Girls Tennis vs. Apopka Gametime: 3:15pm
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:30pm - 6:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Olympia Gametime: 4:30pm
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:30pm - 7:30pm
Rental
@Front Practice Field
Youth Soccer Practice-Kristen Sullivan
5:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Lake Howell JV: 5:30pm V: 7:00pm
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Olympia Gametime: 6:00pm
2
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
2:30pm - 3:30pm
Clubs
@Group Projects Room
Red Cross Club
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Rehersals-Southworth
2:30pm - 4:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Lyman JV: 5:00pm V: 7:00pm
5:30pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. Winter Springs V: 6:30pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Oviedo Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Oviedo Gametime: 6:00pm
6:00pm - 7:00pm
Rental
@Softball Field
Lunachicks-Kimmy Dunn
7:00pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse vs. Viera Varsity: 7:00pm
3
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
6:00am - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
Power House Athletics Track Meet-Cleveland Jenkins
8:00am - 1:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Rehersals-Southworth
8:00am - 10:00am
Lacrosse Girls
@Front Practice Field
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
5
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
2:30pm - 5:00pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 6:30pm
Drama
@Auditorium
Drama Rehersals-Southworth
2:30pm - 4:30pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:30pm - 4:00pm
Weightlifting Team
@Weight Room
Boys Weightlifting-Scott Perry
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:00pm
Tennis
@Away
Boys Tennis vs. Olmpia @ UTSA Gametime: 3:15pm
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:00pm - 5:30pm
GVBB
@Weight Room
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Deland JV: 5:00pm V: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Rental
@
Multiple Location
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Citrano
6
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
7:00am - 2:20pm
NJROTC
@Auditorium Lobby
Blood Drive- Craig Daniels
2:30pm - 5:00pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Practice-Paige Black
2:30pm - 6:30pm
Drama
@Auditorium
Drama Rehersals-Southworth
2:30pm - 4:00pm
Weightlifting Team
@Weight Room
Boys Weightlifting-Scott Perry
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 6:00pm
Marionette/Dance
@Dance Room in Auditorium 3-107
JV Marionettes-Stephanie Kersten/Idalyz Chernes
3:00pm - 5:00pm
Tennis
@Tennis Courts
Girls Tennis vs. University Gametime: 3:15pm
4:00pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. Lake Howell JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Spruce Creek JV: 4:00pm V: 6:00pm
5:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Lyman JV: 5:30pm V: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Lyman Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Lyman Gametime: 6:00pm
6:30pm - 8:30pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse vs. Olympia V: 6:30pm
7
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
1:30pm - 3:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:00pm - 4:30pm
GVBB
@Weight Room
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
2:30pm - 6:30pm
Drama
@Auditorium
Drama Rehersals-Southworth
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:00pm
Tennis
@Away
Boys Tennis vs. University Gametime: 3:15pm
3:00pm - 5:45pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball vs. Oviedo Gametime: 3:00pm
4:00pm - 5:45pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:00pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. St. Augustine V: 6:30pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Lake Howell Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Spruce Creek Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:00pm
Rental
@Field House
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Citrano
8
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Practice-Paige Black
2:30pm - 4:00pm
Weightlifting Team
@Weight Room
Boys Weightlifting-Scott Perry
2:45pm - 4:30pm
GVBB
@Gymnasium
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:30pm
Marionette/Dance
@Dance Room in Auditorium 3-107
JV Marionettes-Stephanie Kersten/Idalyz Chernes
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
@Front Practice Field
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:30pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. Windermere JV: 5:30pm Varsity: 7:30pm
4:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball vs. Seminole JV: 5:30pm V: 7:00pm
5:00pm - 10:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Rehersals-Southworth
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Seminole JV: 5:00pm V: 7:00pm
5:15pm - 8:15pm
Administration
@
Multiple Location
Golden Fleece-Reginald Miller Event Time: 6:00pm
5:30pm - 7:30pm
Rental
@Front Practice Field
Youth Soccer Practice-Kristen Sullivan
9
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
2:20pm - 3:30pm
Clubs
@Group Projects Room
Red Cross Club Meeting
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
5:00pm - 10:00pm
Drama
@
Multiple Location
Drama Show (Sister Act)-Southworth Showtime: 7:00pm
5:00pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. Oviedo V: 6:00pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Lyman Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Lyman Gametime: 6:00pm
6:00pm - 7:00pm
Rental
@Softball Field
Lunachicks-Kimmy Dunn
6:00pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Orlando Classic V: 6:00pm
10
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
8:00am - 10:00am
Football
@Stadium
Football Conditioning- Curtis Smith
10:00am - 2:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
1:00pm - 4:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Melbourne V: 2:00pm
1:30pm - 4:30pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. Creekside V: 2:30pm
5:00pm - 10:00pm
Drama
@
Multiple Location
Drama Show (Sister Act)-Southworth Showtime: 7:00pm
6:00pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Orlando Classic V: 6:00pm
9:00pm - 12:00am
Drama
@Cafeteria
Drama Show (Sister Act)-Southworth Showtime: 7:00pm
11
Drama
@Auditorium
Drama SETUP-Southworth
12:00pm - 5:30pm
Drama
@
Multiple Location
Drama Show (Sister Act)-Southworth Showtime: 1:30pm
12:00pm - 6:00pm
i9Sports
@
Multiple Location
i9Sports-Brady Hayes/Thomas Hayes
12
SGA
Senior Week-Kristin Sullivan
2:30pm - 4:30pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance Tryouts-Stephanie Kersten
2:30pm - 4:00pm
Weightlifting Team
@Weight Room
Boys Weightlifting-Scott Perry
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:45pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball vs. Lake Howell Gametime: 3:00pm
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:00pm - 5:30pm
GVBB
@Weight Room
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
4:00pm - 9:30pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse District Quaterfinals Winter Springs vs. Seminole Gametime 5pm Lake Mary vs. Lyman Gametime 7:00pm
4:30pm - 9:00pm
SGA
@
Multiple Location
The Donnies-Kristin Sullivan Event Time 6:00pm
4:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball vs. Lake Brantley JV: 5:30pm V: 7:00pm
5:45pm - 7:45pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse- Gary Robinson
6:00pm - 8:00pm
Rental
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Citrano
13
2:30pm - 5:00pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 4:30pm
Marionette/Dance
@Dance Room in Auditorium 3-107
Marionette Dance Tryouts-Stephanie Kersten
2:30pm - 4:00pm
Weightlifting Team
@Weight Room
Boys Weightlifting-Scott Perry
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
4:00pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. District Semi-Finals Varsity: 5:00pm Varsity: 7:00pm
4:30pm - 9:00pm
SGA
(Changed)
@
Multiple Location
The Donnies-Kristin Sullivan Event Time 6:00pm
4:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
(Changed)
@Gymnasium
Boys Volleyball vs. Lake Brantley JV: 5:30pm V: 7:00pm
5:00pm - 10:00pm
Awards Night
@
Multiple Location
Honor Graduate Ceremony-Tom Oliver Event Time: 6:00pm
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. University (Orange City) JV: 5:00pm V: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Athletics
@
Multiple Location
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Seminole Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Seminole Gametime: 6:00pm
6:30pm - 7:15pm
Football
@Cafeteria
Football Parent Meeting-Scott Perry
7:00pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse District Semifinals @ Hagerty V: TBD
7:15pm - 11:11pm
Football
@Media Center - No Computers
Football Parent Meeting-Scott Perry
7:30pm - 9:30pm
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis District Tournament @ Sanlando Gametime: 7:30pm
14
SGA
Senior Week-Kristin Sullivan
7:00am - 2:20pm
Class Use
@Computer Lab - 4-112
Reyes' Class
1:00pm - 2:30pm
Administration
@
Multiple Location
Faculty Meeting-Dr. Reynolds
1:30pm - 4:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:00pm - 4:30pm
GVBB
@Weight Room
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
2:30pm - 5:00pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance Tryouts-Stephanie Kersten
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:45pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball vs. Hagerty Gametime: 3:00pm
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
(Cancelled)
@Away
Boys Volleyball vs. Crooms JV: 5:30pm V: 7:00pm
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:00pm - 9:00pm
SGA
@Gymnasium
SGA Activity-Kristin Sullivan Event Time: 6:00pm
6:00pm - 8:00pm
Athletics
@
Multiple Location
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Dr. Phillips Gametime: 6:00pm
6:00pm - 7:00pm
Rental
@Softball Field
Lunachicks-Kimmy Dunn
6:00pm - 8:00pm
Rental
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Citrano
7:30pm - 9:30pm
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis District Tournament @ Sanlando Gametime: 7:30pm
15
SGA
Senior Week-Kristin Sullivan
7:00am - 2:20pm
Activity
@Group Projects Room
Trio SSC
2:30pm - 3:30pm
Activity
@Group Projects Room
Fuhrer Meeting
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Practice-Paige Black
2:30pm - 5:00pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance Tryouts-Stephanie Kersten
2:30pm - 4:00pm
Weightlifting Team
@Weight Room
Boys Weightlifting-Scott Perry
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:00pm
GVBB
@Gymnasium
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
4:00pm - 9:00pm
SGA
@Softball Field
Kickball Tournament-Kristin Sullivan
5:00pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. District Finals Varsity: 7:00pm
5:30pm - 7:30pm
Rental
@Front Practice Field
Youth Soccer Practice-Kristen Sullivan
5:30pm - 7:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Winter Springs Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Deltona V: 6:00pm
7:00pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse District Finals @ Hagerty V: 7:00pm
7:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Apopka V: 7:00pm
16
SGA
Senior Week-Kristin Sullivan
7:00am - 2:20pm
SGA
@
Multiple Location
Ramstock/Senior Picnic-Kristin Sullivan Cafeteria 7am-10am Stadium 7am-2:20pm
2:30pm - 5:00pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance Tryouts-Stephanie Kersten
2:30pm - 4:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Lake Brantley JV: 5:00pm V: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Seminole Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Seminole Gametime: 6:00pm
17
8:00am - 2:00pm
Guidance
@
Multiple Location
FAFSA Open Lab-Winnola Grigley Event Time: 9:00am-1:00pm
8:00am - 9:00pm
Rental
@Stadium
Top 200 Football Showcase-Brett Banfield
9:00am - 12:00pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse- Gary Robinson
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Front Practice Field
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
6:00pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Spruce Creek V: 6:00pm
7:00pm - 11:00pm
SGA
@Away
Omni Orlando Resort at ChampionsGate 1500 Masters Blvd. Championsgate, FL 33896 Event Time: 7:00pm
18
12:00pm - 6:00pm
i9Sports
@
Multiple Location
i9Sports-Brady Hayes/Thomas Hayes
19
7:00am - 2:20pm
Wellness
@Group Projects Room
9th grade Vision/Hearing Screenings
12:30pm - 2:30pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance-Stephanie Kersten
2:30pm - 4:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:45pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball vs. Winter Springs Gametime: 3:00pm
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:30pm - 9:00pm
SGA
@
Multiple Location
The Donnies-Kristin Sullivan Event Time 6:00pm
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
6:00pm - 8:00pm
Rental
@
Multiple Location
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Citrano
6:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Lake Howell V: 7:00pm
20
7:00am - 2:20pm
Wellness
@Group Projects Room
9th grade Vision/Hearing Screenings
12:30pm - 4:00pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance-Stephanie Kersten
2:30pm - 3:30pm
Activity
@Media Center - No Computers
Be The Change Meeting
2:30pm - 5:00pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Practice-Paige Black
2:30pm - 3:30pm
Clubs
@Group Projects Room
Be the Change
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:00pm
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis Regional Match@ TBD Gametime: 3:00pm
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball vs. Forest Lake Academy JV: 5:30pm V: 7:00pm
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:30pm - 8:30pm
Markham Woods
@
Multiple Location
Markham Woods Middle Choir-Leslie Antmann
6:00pm - 8:00pm
School Advisory Council (SAC)
@Group Projects Room
6:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Melbourne V: 6:00pm
21
12:30pm - 2:30pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance-Stephanie Kersten
1:30pm - 3:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:30pm - 8:30pm
National Honor Society
@Auditorium
Spring Induction-Dayle Peabody
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:45pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball vs. Lake Brantley Gametime: 3:00pm
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:00pm - 6:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Deland Gametime: 4:00pm
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Deland Gametime: 6:00pm
6:00pm - 8:00pm
Rental
@Field House
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Citrano
22
12:30pm - 4:00pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance-Stephanie Kersten
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Practice-Paige Black
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:00pm
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis Regional Match@ TBD Gametime: 3:00pm
4:00pm - 6:00pm
Chorus
@
Multiple Location
Final Concert Dress Rehearsal-Dominique Baeta
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:30pm - 7:30pm
Markham Woods
@
Multiple Location
Markham Woods Middle Choir-Leslie Antmann
5:30pm - 7:30pm
Rental
@Front Practice Field
Youth Soccer Practice-Kristen Sullivan
5:30pm - 7:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
6:00pm - 7:00pm
Rental
@Softball Field
Lunachicks-Kimmy Dunn
23
12:30pm - 2:30pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance-Stephanie Kersten
2:30pm - 3:30pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
5:00pm - 9:00pm
Drama
@
Multiple Location
Thespian Induction Ceremony-Southworth Showtime: 7:00pm
6:00pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Regional Semi-Finals vs. Creekside V: 7:30pm
24
8:00am - 10:00am
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
10:00am - 2:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
1:00pm - 7:00pm
Aquatics
@
Multiple Location
Aquatics Banquet-Paige Baker
2:30pm - 4:00am
SGA
(Cancelled)
@
Multiple Location
Grad Bash Check in-Kristin Sullivan Gym: 2:30-4:00pm Universal: 4:00pm-4:00am
25
12:00pm - 6:00pm
i9Sports
@
Multiple Location
i9Sports-Brady Hayes/Thomas Hayes
26
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis State Tournament @ Sanlando Gametime: 3:00pm
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Club Meeting/Rehearsals-Southworth
2:30pm - 5:30pm
Football
@
Multiple Location
Spring Football Practice-Scott Perry
2:30pm - 3:30pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:30pm
GVBB
@Weight Room
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
3:00pm - 5:45pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Beach Volleyball vs. Seminole Gametime: 3:00pm
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
6:00pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Quarterfinals (District Tournament) Gametime: Lake Mary vs. West Port 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Rental
@Field House
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Citrano
7:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball District Tournament (Quarterfinals) @ Lake Brantley V: TBA
27
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis State Tournament @ Sanlando Gametime: 3:00pm
2:30pm - 5:30pm
Football
@
Multiple Location
Spring Football Practice-Scott Perry
2:30pm - 4:00pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance-Stephanie Kersten
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
4:30pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Semifinals (District Tournament) @ Sanford Memorial Gametime: Spruce Creek (1) vs. Seminole 4:30pm University (OC) (2) vs. Lake Mary ...
4:30pm - 9:00pm
Greenwood Lakes
@
Multiple Location
Greenwood Lakes Theatre Recording Session-Shannon Jongema
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
6:00pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball District @ Spruce Creek V: 6:00pm
7:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball District Tournament (Semifinals) @ Lake Brantley V: TBA
28
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis State Tournament @ Sanlando Gametime: 3:00pm
7:00am - 9:00pm
Chorus
@
Multiple Location
Final Chorus Concert-Dominique Baeta Event Time: 7:00pm
1:30pm - 2:00pm
Other
@Media Center - No Computers
Proctor Meeting
1:30pm - 2:30pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:00pm - 4:30pm
GVBB
@Weight Room
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
2:30pm - 5:30pm
Football
@
Multiple Location
Spring Football Practice-Scott Perry
2:40pm - 5:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
6:00pm - 8:00pm
Rental
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Citrano
29
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis State Tournament @ Sanlando Gametime: 3:00pm
7:00am - 4:00pm
AP Exams
@Field House
AP Testing Setup
2:30pm - 5:30pm
Football
@
Multiple Location
Spring Football Practice-Scott Perry
2:30pm - 9:00pm
Marionette/Dance
@Auditorium
Marionette Dance-Stephanie Kersten
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 5:00pm
GVBB
@Gymnasium
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
5:00pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse- Gary Robinson
5:30pm - 7:30pm
Rental
@Front Practice Field
Youth Soccer Practice-Kristen Sullivan
6:00pm - 7:00pm
Rental
@Softball Field
Lunachicks-Kimmy Dunn
6:00pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball District @ Spruce Creek V: 6:00pm
7:00pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Championship (District Tournament) @ Sanford Memorial Lake Mary (4) vs. Spruce Creek (1) Gametime: 7:00pm
7:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball District Tournament (District Championship) @ Lake Brantley V: 7:00pm
30
Tennis
@Away
Boys/Girls Tennis State Tournament @ Sanlando Gametime: 3:00pm
7:00am - 10:00am
Administration
@Auditorium Lobby
Recognizing Top 10-Melissa Ayala Event Time: 8:30am-9:30am
7:00am - 4:00pm
AP Exams
@Field House
AP Testing Setup
8:30am - 9:30am
Activity
@Group Projects Room
Ayala
2:30pm - 5:30pm
Football
@
Multiple Location
Spring Football Practice-Scott Perry
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:30pm - 5:30pm
Lacrosse Girls
(Cancelled)
@Stadium
Girls Lacrosse Practice - Maggie Williams
5:00pm - 10:00pm
Drama
@
Multiple Location
Ramprov-Improv-Southworth Showtime: 6:30pm
5:30pm - 7:30pm
Rental
@Front Practice Field
Eissele Enterprise-Christian Eissele
6:00pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Regional Finals vs. Fleming Island V: 7:30pm
1
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Academics
Athletics
Clubs & Organizations
Fine Arts
Other
Parent Organizations
SCPS
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?