Skip to content
Lake Mary
Navbar
Calendar
Coaches
GOFAN TICKETS
Today
April 2020
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
29
30
31
1
Water Polo
@Away
Water Polo vs. District Finals @ Seminole High
1:45pm - 5:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice (DRAMA SETUP)-Becca/Trevor Southworth
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:30pm
Beach Volleyball
@Away
Lake Mary vs. Lyman Gametime: 3:00pm
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. Lake Brantley High Match Time: 3:00pm
5:30pm - 8:00pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Boys JV Baseball vs. Seminole Gametime: 600pm
6:00pm - 9:30pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. West Orange JV: 6:00pm Varsity: 7:30pm
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
2
2:30pm - 6:00pm
Basketball - Boys Varsity
@Field House
Boys Basketball Off Season Workout-Spencer Wilbert
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice (DRAMA SETUP)-Becca/Trevor Southworth
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Tennis Courts
Girls Tennis vs. Hagerty High Match Time: 3:00pm
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Spruce Creek JV: 5:00pm Varsity 7:00pm
5:00pm - 10:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice (DRAMA SETUP)-Becca/Trevor Southworth
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
5:30pm - 9:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Winter Springs Gametime: JV: 5:30pm Varsity: 7:00pm
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
3
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball Freedom Tournament Gametime: TBD
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice (DRAMA SETUP)-Becca/Trevor Southworth
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
2:45pm - 5:15pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
3:00pm - 5:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
4:00pm - 6:00pm
Baseball
@Baseball Field
Boys JV Baseball vs. Oviedo Gametime: 4:00pm
4:30pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. Hagerty Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:30pm
5:00pm - 10:00pm
Drama
@
Multiple Location
Drama Performance-Becca/Trevor Southworth We Will Rock You Showtime: 7:00pm
5:00pm - 8:00pm
Softball
@Away
Softball vs. New Smyrna Beach JV: 4:00pm Varsity 6:00pm
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
7:00pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Oviedo Gametime Varsity 7:00pm
4
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball Freedom Tournament Gametime: TBD
Water Polo
@Away
Water Polo vs. Regional Semifinals @ TBD
8:00am - 12:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice Varsity: 8:00-12:00pm
8:00am - 10:00am
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
9:00am - 12:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
10:00am - 12:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
4:00pm - 5:00pm
Rental
(Cancelled)
@Track
Speed Academy-Tevin McLaughlin
5:00pm - 10:00pm
Drama
@
Multiple Location
Drama Performance-Becca/Trevor Southworth We Will Rock You Showtime: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Spruce Creek Gametime: Varsity: 6:00pm
5
6:00am - 1:00pm
WaterStone Church
(Cancelled)
@
Multiple Location
WaterStone Church Service
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes/Brady Hayes
1:00pm - 7:00pm
Drama
@
Multiple Location
Drama Performance-Becca/Trevor Southworth We Will Rock You Showtime: 1:30pm
6
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 6:30pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Tryouts-Stephanie Kersten
2:30pm - 4:00pm
National Honor Society
@Media Center - No Computers
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
2:45pm - 5:15pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:30pm - 5:30pm
Tennis- Girls
@Away
Boys Tennis vs. Olympia @ NTC Match Time: 3:30pm
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
5:30pm - 9:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Hagerty Gametime: JV: 5:30pm Varsity: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Boys JV Baseball vs. Winter Springs Gametime: 600pm
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
7
Water Polo
@Away
Water Polo vs. Regional Finals @ TBD
7:00am - 2:20pm
NJROTC
@
Multiple Location
Blood Drive-Jordan Martin
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 6:00pm
Basketball - Boys Varsity
@Field House
Boys Basketball Off Season Workout-Spencer Wilbert
2:30pm - 7:00pm
Marionette/Dance
@Dance Room in Auditorium 3-107
Marionette Tryouts-Stephanie Kersten
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:15pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Tennis Courts
Girls Tennis vs. Deland High Match Time: 3:15pm
4:00pm - 6:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Deland Varsity 4:00pm
4:30pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. West Orange Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:30pm
5:30pm - 8:30pm
Rental
@
Multiple Location
Seminole Science Center Talent Show-Jessica Velazquez
5:30pm - 9:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Lyman Gametime: JV: 5:30pm Varsity: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Boys JV Baseball vs. Lyman Gametime: 600pm
6:00pm - 8:30pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse vs. East Ridge Varsity: 6:00pm
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
8
8:00am - 8:00pm
Track
@
Multiple Location
SAC Track Meet-Ryan Lowe
1:45pm - 5:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 7:00pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Tryouts-Stephanie Kersten
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:30pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Lake Mary vs. Oviedo Gametime: 3:00pm
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse Girls
@Front Practice Field
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
4:45pm - 6:15pm
Lacrosse Girls
@Cafeteria
Team Meal-Pat Barrett
5:00pm - 9:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@REF Room
Lake Mary Pop Warner Registration-Lisa Cintrano
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
9
7:00am - 1:00pm
SGA
@
Multiple Location
SGA District Meeting/Picnic-Kristin Sullivan
2:30pm - 4:30pm
Basketball - Boys Varsity
@Field House
Boys Basketball Off Season Workout-Spencer Wilbert
2:30pm - 7:00pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Tryouts-Stephanie Kersten
2:30pm - 3:00pm
Spanish Honor Society
@Media Center - No Computers
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
4:30pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. Trinity Prep JV: 5:30pm Varsity: 7:00pm
5:00pm - 8:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Deltona JV: 5:00pm Varsity 7:00pm
5:00pm - 7:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
7:30pm - 8:30pm
Rental
@Field House
TNBASouth-Spencer Wilbert/Will Benner
10
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
4:00pm - 8:00pm
Softball
@Away
Softball vs. University (Orange City) JV: 4:00pm Varsity 6:00pm
5:00pm - 9:00pm
Rental
@
Multiple Location
SWAG and ENC Good Friday Service-Tom Breckwoldt
5:30pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse vs. Windermere Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:30pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Boys JV Baseball vs. Lyman Gametime: 600pm
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Lyman Gametime Varsity 6:00pm
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
11
8:00am - 12:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice Varsity: 8:00-12:00pm
8:00am - 10:00am
Football
@Stadium
Football Offseason Conditioning-Curtis Smith
8:00am - 10:00am
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
9:00am - 12:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
10:00am - 12:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
12
6:00am - 1:00pm
WaterStone Church
(Cancelled)
@
Multiple Location
WaterStone Church Service
13
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
2:45pm - 5:15pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:30pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Lake Mary vs. Lake Howell Gametime: 3:00pm
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
4:30pm - 9:00pm
SGA
@
Multiple Location
The Donnies-Senior Class Showtime: 6:00pm
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
7:30pm - 9:00pm
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. District Tournament @ Sanlando Match Time: 7:30pm
14
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Tryout Rising 10-12 Grade Students-Paige Black
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
5:00pm - 9:00pm
SGA
(Cancelled)
@Gymnasium
TBD-Senior Class Gametime: 6:00pm
5:00pm - 7:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
5:30pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse Districts @ Lake Brantley Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:30pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Boys JV Baseball vs. Seminole Gametime: 600pm
6:30pm - 8:30pm
Athletic Booster
@Administrative Conference Room
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
7:00pm - 9:30pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse District Semi-Finals @ Hagerty Gametimes: 5:00pm/7:00pm
7:30pm - 8:30pm
Rental
@Field House
TNBASouth-Spencer Wilbert/Will Benner
7:30pm - 9:00pm
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. District Tournament @ Sanlando Match Time: 7:30pm
15
2:30pm - 9:00pm
Administration
@
Multiple Location
NOPE Presentation SETUP-Edna Sanchez
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Tryout Rising 10-12 Grade Students-Paige Black
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:30pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Lake Mary vs. Hagerty Gametime: 3:00pm
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Apopka JV: 5:00pm Varsity 7:00pm
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
6:00pm - 8:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Seminole Gametime Varsity 6:00pm
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
6:00pm - 8:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Olympia Gametime: Varsity: 6:00pm
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
16
6:00am - 12:00pm
Administration
@
Multiple Location
NOPE Presentation-Edna Sanchez
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 4:30pm
Cheer
@Field House
Cheer Tryout Rising 10-12 Grade Students-Paige Black
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
4:00pm - 9:00pm
SGA
(Cancelled)
@Softball Field
Kickball Tournament-Senior Class Gametime: 6:00pm
5:00pm - 7:30pm
Bentley Elementary
@
Multiple Location
Bentley Elementary Spring Concert-Caryn Hinrichs Showtime: 6:00pm
5:00pm - 7:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Boys JV Baseball vs. Bishop Moore Gametime: 600pm
6:30pm - 8:30pm
Water Polo
@YMCA
Water Polo Practice- Paige Baker
7:00pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse Districts Championship @ Lake Brantley Varsity: 7:00pm
7:00pm - 9:30pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse District Finals @ Hagerty Gametimes: 7:00pm
7:30pm - 8:30pm
Rental
@Field House
TNBASouth-Spencer Wilbert/Will Benner
17
Water Polo
@Away
Water Polo vs. State Semifinals @ Belen Jesuit Prep School
7:00am - 2:20pm
SGA
@
Multiple Location
Ramstock-Senior Class Senior Breakfast Cafeteria: 7am-10am Senior Assembly: 7am-11am Senior Picnic: 7am-2:20pm
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:30pm - 4:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
2:45pm - 5:15pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
3:00pm - 5:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@
Multiple Location
Spring Football-Scott Perry
4:00pm - 6:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
5:00pm - 8:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Lake Brantley JV: 5:00pm Varsity 7:00pm
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Boys JV Baseball vs. Seminole Gametime: 600pm
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
7:00pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Seminole Gametime Varsity 7:00pm
18
Water Polo
@Away
Water Polo vs. State Finals @ Belen Jesuit Prep School
8:00am - 12:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice Varsity: 8:00-12:00pm
8:00am - 1:00pm
Rotary Club
@
Multiple Location
District 6980 2020 - 2021 Training Assembly-Michael Vernon
8:00am - 10:00am
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
9:00am - 12:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
10:00am - 12:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
6:30pm - 9:00pm
Rental
@Stadium
UPSL Game-Alfredo Forero
7:00pm - 11:00pm
SGA
@Away
Omni Orlando Resort at ChampionsGate 1500 Masters Blvd. Championsgate, FL 33896 Event Time: 7:00pm
19
6:00am - 1:00pm
WaterStone Church
(Cancelled)
@
Multiple Location
WaterStone Church Service
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes/Brady Hayes
20
2:30pm - 5:00pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Dance Show Rehearsal-Stephanie Kersten
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
2:45pm - 5:15pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:30pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Lake Mary vs. Winter Springs Gametime: 3:00pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball SAC Tournament Gametime: TBD
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
21
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 6:00pm
Basketball - Boys Varsity
@Field House
Boys Basketball Off Season Workout-Spencer Wilbert
2:30pm - 5:00pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Dance Show Rehearsal-Stephanie Kersten
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. Regional Match @ TBD Match Time: 3:00pm
5:30pm - 9:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Lake Brantley Gametime: JV: 5:30pm Varsity: 7:00pm
6:00pm - 7:30pm
School Advisory Council (SAC)
@Group Projects Room
SAC Meeting-Melissa Ayala/Andrea Fuhrer
7:30pm - 8:30pm
Rental
@Field House
TNBASouth-Spencer Wilbert/Will Benner
22
1:45pm - 5:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:30pm - 4:00pm
Administration
@Group Projects Room
Greenwood Lakes Professional Development-Kim Longarzo Lead Counselor Meeting
2:30pm - 5:00pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Dance Show Rehearsal-Stephanie Kersten
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:30pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Lake Mary vs. Lake Brantley Gametime: 3:00pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball SAC Tournament Gametime: TBD
5:30pm - 8:30pm
ESE
@Group Projects Room
Lynx Access Information Night-Amanda Gaughan
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
23
7:00am - 10:00pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Dance Show-Stephanie Kersten Showtime: 7:00pm
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 4:30pm
Basketball - Boys Varsity
@Field House
Boys Basketball Off Season Workout-Spencer Wilbert
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. Regional Match @ TBD Match Time: 3:00pm
4:00pm - 6:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Olympia Gametime Varsity 4:00pm
5:30pm - 9:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Oviedo Gametime: JV: 5:30pm Varsity: 7:00pm
7:30pm - 8:30pm
Rental
@Field House
TNBASouth-Spencer Wilbert/Will Benner
24
2:20pm - 6:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
2:30pm - 6:30pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Dance Show Rehearsal-Stephanie Kersten
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
2:45pm - 5:15pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@
Multiple Location
Spring Football-Scott Perry
4:30pm - 8:30pm
NJROTC
@Cafeteria
LMHS NJROTC Spaghetti Dinner-Francis Barth
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:00pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@
Multiple Location
Boys Lacrosse Semi-Regionals @ TBD Gametime: 7:00pm
25
8:00am - 12:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice Varsity: 8:00-12:00pm
8:00am - 10:00am
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
9:00am - 12:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeannie Fisher
9:30am - 12:30pm
Rental
@
Multiple Location
My Gym Dance Recital-Laura Donikowski
3:30pm - 4:00am
SGA
@Away
Gradbash Senior Class Check-In: 3:30pm-5:00pm
26
6:00am - 1:00pm
WaterStone Church
(Cancelled)
@
Multiple Location
WaterStone Church Service
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes/Brady Hayes
27
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. State Tournament @ Sanlando Match Time: TBDpm
7:00am - 12:00pm
Chorus
@
Multiple Location
MPA Choir Periods: 1-4
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Club Meeting-Becca/Trevor Southworth
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
2:45pm - 5:15pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball District Tournament Gametime: TBD
6:00pm - 8:00pm
GVBB
@Field House
Girls Basketball Offseason Workouts-Peggy Knight
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
28
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. State Tournament @ Sanlando Match Time: TBDpm
7:00am - 12:00pm
Chorus
@
Multiple Location
Mini Musical Periods: 1-4
8:00am - 10:00am
Basketball - Boys Varsity
@Field House
Boys Basketball Off Season Workout-Spencer Wilbert
2:30pm - 6:00pm
Basketball - Boys Varsity
@Field House
Boys Basketball Off Season Workout-Spencer Wilbert
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball District Tournament Gametime: TBD
5:30pm - 8:30pm
Rental
@
Multiple Location
Seminole Science Center Musical Theater Performance-Jessica Velazquez
7:00pm - 9:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball District Semi Finals @ Crooms Gametime: Varsity: 7:00pm
7:30pm - 8:30pm
Rental
@Field House
TNBASouth-Spencer Wilbert/Will Benner
29
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. State Tournament @ Sanlando Match Time: TBDpm
7:00am - 4:30pm
Chorus
@
Multiple Location
1:30pm - 5:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 4:30pm
Administration
@Group Projects Room
Summer Transition Program Teacher Training
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 5:30pm
Beach Volleyball
@Sand Volleyball Courts
Lake Mary vs. Seminole Gametime: 3:00pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
3:30pm - 7:30pm
Marionette/Dance
@Dance Room in Auditorium 3-107
Marionette Practice-Stephanie Kersten
4:30pm - 7:30pm
Marionette/Dance
@
Multiple Location
Marionette Practice-Stephanie Kersten
5:00pm - 7:00pm
Volleyball - Boys
@Field House
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
6:00pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Mat Room
Lake Mary Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
30
Tennis- Girls
@Away
Boys/Girls Tennis vs. State Tournament @ Sanlando Match Time: TBDpm
7:00am - 10:00pm
Chorus
@
Multiple Location
Mini Musical Concert Showtime: 6:30pm
2:30pm - 5:30pm
Volleyball
@Sand Volleyball Courts
2:45pm - 5:00pm
Track
@Track
Track Practice-Ryan Lowe
3:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 3:00-5:00pm Varsity: 5:00-7:30pm
3:00pm - 7:00pm
Football
@Stadium
Spring Football-Scott Perry
7:00pm - 9:00pm
Rental
@Stadium
Orlando Lacrosse-Gary Robinson
7:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball District Finals Varsity: 7:00pm
7:00pm - 9:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball District Finals @ Crooms Gametime: Varsity: 7:00pm
1
2
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Academics
Athletics
Clubs & Organizations
Fine Arts
Other
Parent Organizations
SCPS
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?