Skip to content
Lake Mary
Navbar
Calendar
Coaches
GOFAN TICKETS
Today
November 2019
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
27
28
29
30
31
1
10:30am - 12:30pm
Graduation
@Vending Hallway
Senior Information-Steve Longarzo/Melisa Ayala
2:30pm - 4:30pm
Football
@Weight Room
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:45pm - 6:00pm
Band
@
Multiple Location
Band Rehearsals Football Game-Tony Mayato
2:45pm - 6:00pm
Basketball Girls
@Field House
Girls Basketball Practice-Peggy Knight
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
3:00pm - 4:30pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Lake Mary Lacrosse Conditioning-Gary Robinson
5:00pm - 7:00pm
Soccer- Boys
@Front Practice Field
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
5:30pm - 7:30pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
6:00pm - 9:00pm
LMYFA Pop Warner
@Baseball Field
Lake Mary Pop Warner Football Practice
7:00pm - 10:00pm
Football
@Away
Lake Mary High Varsity Football vs. Deltona Gametime: 7:00pm
2
8:00am - 10:00am
Basketball Girls
@Field House
Girls Basketball Practice-Peggy Knight
9:00am - 10:30am
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Lake Mary Lacrosse Conditioning-Gary Robinson
9:00am - 11:00am
Rental
@Stadium
Orlando Lacrosse-Gary Robinson
10:00am - 12:00pm
Graduation
@Main Hallway
Senior Information-Steve Longarzo/Melisa Ayala
3
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
4
2:20pm - 8:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Club Meeting-Becca/Trevor Southworth
2:30pm - 4:00pm
National Honor Society
@Media Center - No Computers
NHS General Meeting-Dayle Peabody
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Senior Powderpuff-Carl Tipton
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@
Multiple Location
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
3:00pm - 9:00pm
Band
@Bandroom
Band Rehearsals-Tony Mayato
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Greenwood Middle School
5:00pm - 7:00pm
Rental
@Back Practice Field
No Fear Lacrosse-Pat Barrett
5:30pm - 9:00pm
LMYFA Pop Warner
@Softball Field
Lake Mary Pop Warner Football Practice
5:30pm - 7:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
5
2:20pm - 8:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Junior Powderpuff-Chelsea Spoonhour
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 5:00pm
Band
@Bandroom
Band Rehearsals-Tony Mayato
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Lake Mary Lacrosse Conditioning-Gary Robinson
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Markham Woods Middle School
4:30pm - 9:00pm
Volleyball - Girls
@Gymnasium
Girls Volleyball Regional Finals Gametime:
5:30pm - 7:30pm
Graduation
@Main Hallway
Senior Information-Steve Longarzo/Melisa Ayala
5:30pm - 8:30pm
Rental
(Cancelled)
@Portables
Financial Legacy Advisors-Shane Larson
5:30pm - 7:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
6:00pm - 9:00pm
Soccer- Boys
@Away
Boys Soccer Preseason vs. TBD @ Lake Howell JV: 6:00pm V: 7:00pm
6
2:30am - 5:00pm
Band
@
Multiple Location
Band and Chorus Rehearsal-Tony Mayato
1:30pm - 3:30pm
GVBB
@Group Projects Room
Girls Basketball Photos-Peggy Knight
1:30pm - 3:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Junior Powderpuff-Chelsea Spoonhour
2:20pm - 8:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@
Multiple Location
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:00pm - 10:00pm
Band
@
Multiple Location
Band Audition-Tony Mayato
4:00pm - 6:00pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Wrestling vs. Seminole Match Time: 4:00pm
4:15pm - 6:00pm
Rental
@Front Practice Field
Orlando Lacrosse-Gary Robinson
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Greenwood Middle School
5:30pm - 7:30pm
Graduation
@Main Hallway
Senior Information-Steve Longarzo/Melisa Ayala
5:30pm - 9:00pm
LMYFA Pop Warner
@Baseball Field
Lake Mary Pop Warner Football Practice
5:30pm - 7:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
7
2:20pm - 7:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:30pm - 3:00pm
Beta Club
@Media Center - No Computers
Moved to Laura Ohl's room
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Senior Powderpuff-Carl Tipton
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@
Multiple Location
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Markham Woods Middle School
5:00pm - 10:00pm
Band
@
Multiple Location
Band and Chorus Fall Concert-Tony Mayato Showtime: 6:30pm
5:00pm - 7:00pm
Rental
@Back Practice Field
No Fear Lacrosse-Pat Barrett
5:30pm - 9:00pm
LMYFA Pop Warner
@Baseball Field
Lake Mary Pop Warner Football Practice
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
6:00pm - 9:00pm
Soccer- Boys
@Away
Boys Soccer Preseason vs. TBD @ Lake Howell JV: 6:00pm V: 7:00pm
7:00pm - 8:30pm
Rental
@Stadium
Orlando Lacrosse-Gary Robinson
8
7:00am - 8:00pm
Markham Woods
@
Multiple Location
Junior Thespians-Jennifer Bennett
10:30am - 12:30pm
Graduation
@Vending Hallway
Senior Information-Steve Longarzo/Melisa Ayala
2:20pm - 6:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:30pm - 4:30pm
Football
@Weight Room
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:45pm - 6:00pm
Band
@Bandroom
Band Rehearsals Football Game (Playoff Game Possible)-Tony Mayato
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
3:00pm - 4:30pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Lake Mary Lacrosse Conditioning-Gary Robinson
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Markham Woods Middle School
5:00pm - 9:00pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
9
7:00am - 8:00pm
Markham Woods
@
Multiple Location
Junior Thespians-Jennifer Bennett
7:30am - 10:00am
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
9:00am - 11:00am
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
9:30am - 11:30am
Basketball- Boys
@Away
Boys Basketball vs. Oviedo Gametime: Varsity: 9:30am
10:00am - 12:00pm
Basketball Girls
@Field House
Girls Basketball Practice-Peggy Knight
10:00am - 12:00pm
Graduation
@Main Hallway
Senior Information-Steve Longarzo/Melisa Ayala
2:00pm - 4:00pm
Volleyball - Girls
@Gymnasium
Girls Volleyball State Semi-Finals Gametime: 2:00pm
10
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
11
2:20pm - 9:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
2:30pm - 4:30pm
Drama
@Auditorium
Drama One Act-Becca/Trevor Southworth
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Front Practice Field
Senior Powderpuff-Carl Tipton
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Greenwood Middle School
4:30pm - 9:00pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer vs. Lake Howell JV: 5:00pm V: 7:00pm
5:30pm - 9:00pm
Band
@Bandroom
Band Parent Meeting-Tony Mayato
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
12
2:20pm - 9:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
2:30pm - 5:00pm
Multicultural Show
@Auditorium
Multicultural Show Rehearsel-Reggie Miller
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Junior Powderpuff-Chelsea Spoonhour
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:31pm - 3:30pm
Clubs
@Group Projects Room
Jessica Sutliff Interact Club Speaker
2:45pm - 8:00pm
Band
@Bandroom
Band Rehearsals-Tony Mayato
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:30pm - 9:00pm
Athletics
(Cancelled)
@Stadium
Seminole High School Soccer-Rick Weyers Admin Coverage JV: 5:00pm Varsity 7:00pm
4:30pm - 5:30pm
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
5:00pm - 9:00pm
Soccer -Girls
@Away
Girls Soccer vs. Hagerty JV: 5:00pm Varisty: 7:00pm
5:30pm - 7:30pm
GVBB
@Away
Girls Basketball @ Freedsom High School Freedom Tip-Off
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Baseball Field
Lake Mary Pop Warner Football Practice
5:30pm - 8:30pm
Rental
(Cancelled)
@Portables
Financial Legacy Advisors-Shane Larson
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
6:30pm - 8:30pm
Athletic Booster
@Administrative Conference Room
7:00pm - 8:30pm
Rental
@Stadium
Orlando Lacrosse-Gary Robinson
13
6:00am - 11:00am
Athletics
@
Multiple Location
National Signing Day-Rick Weyers
1:20pm - 3:00pm
Athletics
@Group Projects Room
National Signing day-Rick Weyers
1:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
1:30pm - 5:00pm
Multicultural Show
@Auditorium
Multicultural Show Rehearsel-Reggie Miller
1:30pm - 3:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Junior Powderpuff-Chelsea Spoonhour
2:20pm - 9:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:00pm - 6:00pm
Weightlifting Girls
@Away
Wrestling vs. Lake Brantley Match Time: 4:00pm
4:15pm - 5:45pm
Rental
@Front Practice Field
Orlando Lacrosse-Gary Robinson
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Greenwood Middle School
4:30pm - 9:00pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer vs. Seminole JV: 5:00pm V: 7:00pm
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Baseball Field
Lake Mary Pop Warner Football Practice
14
2:20pm - 9:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
2:30pm - 5:00pm
Multicultural Show
@Auditorium
Multicultural Show Rehearsel-Reggie Miller
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Senior Powderpuff-Carl Tipton
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 3:00pm
Spanish Honor Society
@Media Center - No Computers
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
3:00pm - 5:00pm
Band
@Bandroom
Band Event at Greenwood-Tony Mayato Need Items from Bandroom
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Lake Mary Lacrosse Conditioning-Gary Robinson
4:00pm - 9:00pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer vs. Seminole JV: 5:00pm Varisty: 7:00pm
4:30pm - 5:30pm
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
5:30pm - 7:30pm
GVBB
@Away
Girls Basketball @ Freedsom High School Freedom Tip-Off
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Baseball Field
Lake Mary Pop Warner Football Practice
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
15
Swimming
@Away
Lake Mary High Swimming @ Sailfish Aquatic Center
Volleyball - Girls
@Away
Girls Volleyball State Finals @ Ft. Myers Gametime:
7:00am - 12:00pm
Multicultural Show
@
Multiple Location
Multicultural Show-Reggie Miller Periods: 2-4
2:20pm - 6:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
2:30pm - 4:30pm
Football
@Weight Room
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:30pm - 9:00pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer vs. Winter Springs JV: 5:00pm V: 7:00pm
16
Volleyball - Girls
@Away
Girls Volleyball State Finals @ Ft. Myers Gametime:
8:00am - 11:00am
Rental
@Parking Lot
City Church-Ashley Poole (Operation Blessing Distribution)
9:00am - 12:00pm
Rental
@
Multiple Location
My Gym Lake Mary & Maitland Dance Recital-Laura Donikowski
10:00am - 11:00am
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
17
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
18
2:20pm - 9:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
2:30pm - 4:30pm
Drama
@Auditorium
Drama One Act-Becca/Trevor Southworth
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Senior Powderpuff-Carl Tipton
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@Front Practice Field
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:00pm - 6:00pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Greenwood Middle School
4:30pm - 5:30pm
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
7:00pm - 8:30pm
Rental
@Stadium
Orlando Lacrosse-Gary Robinson
19
2:20pm - 7:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
2:30pm - 4:30pm
Drama
@Auditorium
Drama One Act-Becca/Trevor Southworth
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Junior Powderpuff-Chelsea Spoonhour
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Greenwood Middle School
4:30pm - 5:30pm
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
5:00pm - 9:00pm
Soccer -Girls
@Away
Girls Soccer vs. Lyman JV: 5:00pm Varisty: 7:00pm
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Stadium
Lake Mary Pop Warner Football Practice
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
6:00pm - 7:30pm
School Advisory Council (SAC)
@Group Projects Room
SAC Meeting-Melissa Ayala/Andrea Fuhrer
7:00pm - 9:00pm
Basketball- Boys
@Away
Preseason Classic vs. TBD Gametime: TBD
20
1:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
1:30pm - 3:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Junior Powderpuff-Chelsea Spoonhour
1:30pm - 3:00pm
Track
@Group Projects Room
Ryan Lowe Track Meeting
2:20pm - 9:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:00pm - 6:00pm
Weightlifting Girls
@Away
Wrestling vs. Hagerty Match Time: 4:00pm
4:15pm - 5:45pm
Rental
@Front Practice Field
Orlando Lacrosse-Gary Robinson
4:30pm - 8:00pm
Basketball Girls
@Away
Girls Basketball Practice-Peggy Knight @ Greenwood Middle School
4:30pm - 9:00pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer vs. Oviedo JV: 5:00pm V: 7:00pm
5:00pm - 9:00pm
Drama
@
Multiple Location
Drama One Act-Becca/Trevor Southworth Preview Performance Showtime: 6:30pm
5:00pm - 9:00pm
Soccer -Girls
@Away
Girls Soccer vs. Oviedo JV: 5:00pm Varisty: 7:00pm
21
2:20pm - 7:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
2:30pm - 4:30pm
Drama
@Auditorium
Drama One Act-Becca/Trevor Southworth
2:30pm - 4:00pm
Seniors
@Back Practice Field
Senior Powderpuff-Carl Tipton
2:30pm - 4:30pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer Practice-Tyler Weston
2:30pm - 4:30pm
Step Team
@Cafeteria
Step Practice-Kelly Lupis
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:30pm - 5:30pm
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
5:30pm - 9:30pm
GVBB
@Away
Girls Basketball vs. Lake Brantley Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:00pm
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Stadium
Lake Mary Pop Warner Football Practice
7:00pm - 9:00pm
Basketball- Boys
@Away
Preseason Classic vs. TBD Gametime: TBD
22
Drama
@Away
Thespians Districts @ Lyman High
2:20pm - 6:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
2:30pm - 4:30pm
Clubs
@Auditorium
Art Appreciation Club-Michelle Dershimer
2:30pm - 4:30pm
Soccer -Girls
@Stadium
Girls Soccer Practice-Bill Eissele
2:45pm - 8:00pm
Band
@Bandroom
Band Rehearsals-Tony Mayato
2:45pm - 4:30pm
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
4:30pm - 9:00pm
Soccer- Boys
@Stadium
Boys Soccer vs. Lake Nona JV: 5:00pm V: 7:00pm
5:00pm - 10:00pm
Rental
(Cancelled)
@
Multiple Location
Kaliegh Ottis Cheerfest-Ken Ottis/Olivia Rosace
5:30pm - 9:30pm
GVBB
@Away
Girls Basketball vs. Lake Howell Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:00pm
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Baseball Field
Lake Mary Pop Warner Football Practice
23
Drama
@Away
Thespians Districts @ Lyman High
6:30am - 5:00pm
Rental
(Cancelled)
@
Multiple Location
Kaliegh Ottis Cheerfest-Ken Ottis/Olivia Rosace
8:00am - 6:00pm
LMYFA Pop Warner
@Stadium
Pop Warner Regional Playoffs-Brian Gross
10:00am - 11:00am
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
10:00am - 1:00pm
Wrestling
@Away
Wrestling Preseason Classic @ Edgewater
24
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
25
SCPS
Schools Closed-Thanksgiving Break
8:00am - 10:00am
Basketball Girls
@Field House
Girls Basketball Practice-Peggy Knight
9:00am - 11:00am
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
10:00am - 3:00pm
Basketball- Boys
@Field House
Basketball Practice-Spencer Wilbert
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
4:30pm - 5:30pm
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Stadium
Lake Mary Pop Warner Football Practice
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
26
SCPS
Schools Closed-Thanksgiving Break
9:00am - 11:00am
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
10:00am - 12:00pm
Basketball Girls
@Field House
Girls Basketball Practice-Peggy Knight
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
3:30pm - 9:30pm
Basketball- Boys
@Gymnasium
Boys Basketball vs. East River Gametime: Freshman: 4:30pm JV: 6:00pm Varsity: 7:30pm
4:30pm - 5:30pm
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Stadium
Lake Mary Pop Warner Football Practice
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
27
SCPS
Schools Closed-Thanksgiving Break
8:00am - 6:00pm
Marionette
@Dance Room in Auditorium 3-107
Marionette Practice-Stephanie Kersten
9:00am - 11:00am
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
10:00am - 1:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@Field House
Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
11:00am - 12:30pm
Rental
@Stadium
No Fear Lacrosse-Pat Barrett
1:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
5:30pm - 8:00pm
LMYFA Pop Warner
@Stadium
Lake Mary Pop Warner Football Practice
28
SCPS
Schools Closed-Thanksgiving Break
6:00pm - 8:30pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Kourtney Toole
29
SCPS
Schools Closed-Thanksgiving Break
9:00am - 11:00am
Weightlifting Girls
@Weight Room
Girls Weightlifting-Pat Barrett
12:00pm - 2:00pm
LMYFA Pop Warner Cheer
@
Multiple Location
Pop Warner Cheer-Lisa Cintrano
2:20pm - 6:00pm
Wrestling
@Mat Room
Wrestling Practice -Juan Arroyava
30
10:00am - 12:00pm
Basketball Girls
@Field House
Girls Basketball Practice-Peggy Knight
10:00am - 11:00am
Rental
@Weight Room
Speed,Agility and Quickness Training -Darnell Harrison
1
2
3
4
5
6
7
Collapse Menu
Search
Today
March 2023
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
View by Type
-All-
Academics
Athletics
Clubs & Organizations
Fine Arts
Other
Parent Organizations
SCPS
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?