Lake Mary

Lake Mary

1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 28
  • 29
  • 30
  • 1
    7:20am - 2:20pm
    @Auditorium
    Mini Musical Chorus-Heidi Thompson Periods 1-4
    1:20pm - 4:00pm
    @Weight Room
    Boys Basketball-Spencer Wilbert
    1:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    1:45pm - 3:00pm
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 7:00pm
    @Stadium
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    3:00pm - 6:00pm
    @Auditorium
    Greenwood Lakes Drama Dress Rehersal-Charles Woodruff
    3:15pm - 5:15pm
    @Sand Volleyball Courts
    Lake Mary Volleyball vs. Seminole Gametime: 3:15pm
    4:00pm - 9:00pm
    @Away
    Softball District Tournament @ Spruce Creek Varsity: TBDpm
    4:30pm - 9:00pm
    @Away
    Baseball vs. TBD @ Lyman Junior Varsity: TBDpm
    6:00pm - 9:30pm
    @Baseball Field
    Baseball vs. Oviedo Varsity: 7:00pm
  • 2
    7:20am - 10:00pm
    @Auditorium
    Mini Musical Chorus Concert-Heidi Thompson Showtime: 6:00pm
    7:50am - 10:20am
    @Cafeteria
    NHS Breakfast-Lisa Weger/Jamie Ling
    2:20pm - 5:30pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 3:00pm
    @Media Center - No Computers
    BETA Club Meeting Laura Ohl
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 7:00pm
    @Stadium
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    4:00pm - 9:00pm
    @Away
    Softball District Tournament @ Spruce Creek Varsity: TBDpm
    4:30pm - 9:00pm
    @Away
    Baseball vs. TBD @ Lyman Junior Varsity: TBDpm
  • 3
    @Away
    Boys Lacrosse Final Four @ Boca Raton High Gametime: TBApm
    7:00am - 10:00pm
    @Auditorium
    Marionette Dance Review-Stephanie Kersten Showtime: 7:00pm
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:30pm - 3:00pm
    @Media Center - No Computers
    Spanish Honor Meeting Melara
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    2:45pm - 4:00pm
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
    3:00pm - 7:00pm
    @Stadium
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    5:00pm - 8:00pm
    @Cafeteria
    Jazz Concert-Tony Mayato Concert Time 6:30pm
    7:00pm - 9:00pm
    @Away
    Boys Volleyball District Tournament @ Seminole High JV: 7:00pm
  • 4
    @Away
    Boys Lacrosse Final Four @ Boca Raton High Gametime: TBApm
    7:00am - 3:00pm
    SAT Testing
    11:00pm - 3:00pm
    @Classroom
    Law Club Boys Scouts-Lucy Duffey
  • 12
    6:00am - 1:00pm
    WaterStone Church Service
    12:00pm - 6:00pm
    i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
    6:15pm - 7:15pm
    Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
  • 13
    6:30am - 11:00am
    @Cafeteria
    Yearbooks Distribution Day-Joe Oliver
    10:30am - 2:15pm
    @Mailroom
    EAP Day (Cigna Insurance)-Kari King
    2:20pm - 4:30pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    3:00pm - 7:00pm
    @Stadium
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    5:00pm - 9:00pm
    Marionettes Awards Night-Stephanie Kersten
    5:00pm - 7:00pm
    @REF Room
    Girls Volleyball Meeting-Katie Donoghue
    6:00pm - 8:00pm
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
  • 14
    2:20pm - 5:00pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    3:00pm - 7:00pm
    @Stadium
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    5:00pm - 10:00pm
    Awards Night Ceremony Event Time: 6:00pm
    5:30pm - 7:00pm
    @Front Practice Field
    Lake Mary Lacrosse Club-Cary Berman
    7:00pm - 8:30pm
    @Stadium
    Orlando Lacrosse-Gary Robinson
    10:00pm - 1:00pm
    @Vending Hallway
    USA Army-Julissa Blakely
  • 15
    10:00am - 10:00pm
    Big Meeting-Stephanie Kersten
    1:20pm - 4:00pm
    @Weight Room
    Boys Basketball-Spencer Wilbert
    1:45pm - 3:00pm
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    3:00pm - 7:00pm
    @Stadium
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    6:30pm - 8:00pm
    @Front Practice Field
    Orlando Lacrosse-Gary Robinson
    7:00pm - 8:30pm
    @Stadium
    Orlando Lacrosse-Gary Robinson
  • 16
    6:00am - 12:00pm
    @Mailroom
    Washington National-Matthew Ankrom Teacher Appreciation Give Aways
    7:00am - 2:20pm
    @Auditorium Lobby
    Art Show-Amanda Hoffman
    2:20pm - 5:30pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    3:00pm - 7:00pm
    @Stadium
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    5:00pm - 8:00pm
    (Cancelled)
    @Auditorium
    Greenwood Lakes Chorus Concert-Charles Woodruff Showtime: 6:00pm
    5:30pm - 7:00pm
    @Front Practice Field
    Lake Mary Lacrosse Club-Cary Berman
    7:00pm - 8:30pm
    @Front Practice Field
    Orlando Lacrosse-Gary Robinson
    7:00pm - 8:30pm
    @Stadium
    Orlando Lacrosse-Gary Robinson
  • 17
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    3:00pm - 8:00pm
    Westbrook Dance-Julie Smith
    4:00pm - 9:00pm
    @Stadium
    Spring Game vs. Hagerty Gametime: 7:00pm
    6:00pm - 8:00pm
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
  • 18
    9:30am - 4:30pm
    Westbrook Dance-Julie Smith
    12:00pm - 10:00pm
    (Cancelled)
    @Stadium
    FCFL All-Star Championship- Debarris James
    1:00pm - 4:00pm
    @Away
    RAM Classic Golf Tournament-Doug Peters @ The Legacy Club at Alaqua Lakes Start Time: 1:00pm
  • 26
    6:00am - 1:00pm
    WaterStone Church Service
    2:00pm - 6:00pm
    The Learning Experience VPK Graduation -Stephanie Lopez/Sheelah Doyle
    6:15pm - 7:15pm
    Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
  • 27
    School System Closed
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
  • 28
    Last day of Student Attendance/End of 4th Quarter/2nd Semster
    12:30pm - 2:20pm
    @Gymnasium
    Girls Volleyball-Katie Donoghue
    2:20pm - 6:00pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    5:30pm - 7:00pm
    @Baseball Field
    Lake Mary Lacrosse Club-Cary Berman
    6:00pm - 8:00pm
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
    6:00pm - 8:00pm
    @Front Practice Field
    No Fear Lacrosse-Pat Barrett
  • 29
    Student Make-up Day #4 If Needed/Teacher Workday
    8:00am - 11:00am
    @Group Projects Room
    Security Officers Meeting-Mark Russi
    9:00am - 11:00am
    @Baseball Field
    Baseball Summer Camp-Brian Brooks/Jeff Perez
    9:00am - 11:00am
    @Field House
    Freshman Tryout-Paige Black
    12:30pm - 2:20pm
    @Gymnasium
    Girls Volleyball-Katie Donoghue
    2:20pm - 6:00pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    6:00pm - 8:00pm
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
    6:00pm - 8:00pm
    @Front Practice Field
    No Fear Lacrosse-Pat Barrett
  • 30
    Teacher Workday
    8:00am - 10:00am
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
    9:00am - 11:00am
    @Baseball Field
    Baseball Summer Camp-Brian Brooks/Jeff Perez
    9:00am - 11:00am
    @Field House
    Freshman Tryout-Paige Black
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    5:00pm - 8:00pm
    Focus Performing Arts--Nikki Clevinger/Jenny Clifton
    5:30pm - 7:00pm
    @Front Practice Field
    Lake Mary Lacrosse Club-Cary Berman
    6:00pm - 8:00pm
    @Gymnasium
    Girls Basketball-Keith Wright
    7:00pm - 8:00pm
    @Front Practice Field
    Orlando Lacrosse-Gary Robinson
    7:00pm - 8:30pm
    @Stadium
    Orlando Lacrosse-Gary Robinson
  • 31
    7:20am - 2:50pm
    Summer School Session I-Steve Longarzo
    9:00am - 11:00am
    @Baseball Field
    Baseball Summer Camp-Brian Brooks/Jeff Perez
    9:00am - 11:00am
    @Field House
    Freshman Tryout-Paige Black
    9:00am - 8:00pm
    Focus Performing Arts--Nikki Clevinger/Jenny Clifton
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
  • 1