Lake Mary
1


  • Sunday
  • Monday
  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday
  • Saturday
  • 31
  • 1
    2:30pm - 3:30pm
    @Gymnasium
    Staff vs. Student Schedule-Keith Wright
    2:30pm - 5:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:30pm - 3:30pm
    @Weight Room
    Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 5:00pm
    @Tennis Courts
    Boys Tennis vs. University Match Time: 3:00pm
    3:30pm - 6:00pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    4:30pm - 9:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball vs. Crooms (Senior Night) JV: 5;30pm Varsity 7:00pm
    5:00pm - 9:00pm
    The Donnies-Stacey Green/Janice Knowles Event Time: 6:00pm
    5:30pm - 9:00pm
    @Away
    Girls Lacrosse vs. Hagerty Gametime: Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:00pm
    6:00pm - 8:00pm
    @Away
    Baseball vs. Lake Brantley Junior Varsity: 6:00pm
  • 2
    2:30pm - 5:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 5:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 4:30pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    3:30pm - 5:30pm
    @Away
    Boys Tennis vs. Olympia @ Lake Nona Match Time: 3:30pm
    4:00pm - 9:00pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse vs. Seminole JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
    5:00pm - 9:00pm
    @Gymnasium
    Bubble Ball-Stacey Greene/Janice Knowles Event Time: 6:00pm
    5:00pm - 9:00pm
    @Away
    Softball vs. Lyman JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
    6:00pm - 9:30pm
    @Baseball Field
    Baseball vs. University Orange City Varsity: 7:00pm
  • 3
    Senior Week-Janice Knowles
    8:00am - 3:00pm
    @Front Practice Field
    SAC Track and Field Championship-Diana Lowe
    8:00am - 8:00pm
    @Stadium
    SAC Track and Field Championship-Diana Lowe
    1:30pm - 2:30pm
    @Gymnasium
    Staff vs. Student Schedule-Keith Wright
    1:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:30pm - 3:30pm
    @Weight Room
    Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 5:00pm
    @Front Practice Field
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    3:00pm - 5:00pm
    @Away
    Boys/Girls Tennis vs. Lake Brantley @ Sanlando Match Time: 3:00pm
    3:15pm - 5:15pm
    @Away
    Lake Mary Volleyball vs. Hagerty Gametime: 3:15pm
    4:30pm - 9:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball vs. Lake Howell JV: 5;30pm Varsity 7:00pm
    5:30pm - 8:00pm
    @Front Practice Field
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    6:00pm - 8:00pm
    @Away
    Baseball vs. Lake Brantley Junior Varsity: 6:00pm
    6:00pm - 9:30pm
    @Baseball Field
    Baseball vs. Tavares Varsity: 7:00pm
    6:00pm - 9:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
  • 4
    Senior Week-Janice Knowles
    6:00am - 12:00pm
    @Mailroom
    AXA Financial Advisors-Abel Viteri
    7:20am - 2:20pm
    Blood Drive-Craig Daniels
    2:30pm - 5:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 5:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:15pm - 5:15pm
    @Away
    Girls Tennis vs. University Match Time: 3:15pm
    4:30pm - 6:30pm
    @Away
    Softball vs. Deland Varsity: 4:30pm
    4:30pm - 9:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball vs. Hagerty JV: 5:30pm Varsity 7:00pm
    6:00pm - 8:00pm
    @Front Practice Field
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    6:00pm - 9:00pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse vs. Creekview (GA) Gametime: Varsity: 7:00pm
  • 5
    Respectful Rams-Melissa Flory End of 6th Beginning of 7th
    Senior Week-Janice Knowles
    2:30pm - 5:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
    2:30pm - 3:00pm
    @Media Center - No Computers
    Spanish Honor Meeting Melara
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 4:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 5:00pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    4:30pm - 7:00pm
    @Away
    Baseball vs. University Orange City Varsity: 4:30pm
    5:00pm - 9:30pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse vs. Celebration Gametime: Junior Varsity: 6:00pm Varsity: 7:30pm
    5:00pm - 9:00pm
    @Away
    Softball vs. Deltona JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
    7:00pm - 9:00pm
    @Away
    Boys Lacrosse vs. Tampa Jesuit Varsity: 7:00pm
  • 6
    8:00am - 10:00am
    @Stadium
    Football Conditioning (Tentative)-Curtis Smith
    10:00am - 11:30am
    @Gymnasium
    Staff vs. Student Schedule-Keith Wright
    10:00am - 4:00pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse vs. Jupiter JV: 11:00am vs. Tampa Jesuit Varsity: 1:00pm vs. Jupiter High
    7:00pm - 11:00pm
    @Away
    Omni Orlando Resort at ChampionsGate 1500 Masters Blvd. Championsgate, FL 33896 Event Time: 7:00pm
  • 7
    6:00am - 1:00pm
    WaterStone Church Service
    12:00pm - 6:00pm
    i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
    6:15pm - 7:15pm
    Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
  • 8
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 5:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    5:00pm - 10:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
    5:00pm - 8:00pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse vs. East Ridge Gametime: Varsity: 6:00pm
  • 9
    2:20pm - 5:00pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 4:30pm
    Cheer Clinic-Paige Black
    2:30pm - 3:00pm
    @Media Center - No Computers
    Spanish Honor Society Meeting
    2:30pm - 4:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 5:00pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    4:00pm - 9:00pm
    @Away
    Softball vs. University Orange City Varsity: 4:00pm JV: TBDpm
    4:30pm - 6:30pm
    @REF Room
    Girls Lacrosse Team Meal-Pat Barrett
    5:00pm - 8:00pm
    @Baseball Field
    Baseball vs. Lake Brantley Junior Varsity: 6:00pm
    5:00pm - 9:00pm
    @Gymnasium
    Staff vs. Student Basketball Game-Keith Wright Gametime: 6:00pm
    5:00pm - 10:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
    5:30pm - 8:30pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    5:30pm - 7:30pm
    @Front Practice Field
    YMCA Soccer Practice-Davey Johnson
    6:00pm - 9:00pm
    @Away
    Boys Volleyball vs. Timber Creek JV: 6;00pm Varsity 7:00pm
    6:30pm - 8:00pm
    @Administrative Conference Room
    LMHS Booster Meeting-Doug Peters
  • 10
    1:20pm - 4:00pm
    @Weight Room
    Boys Basketball-Spencer Wilbert
    1:30pm - 4:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 4:30pm
    Cheer Clinic-Paige Black
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:30pm - 6:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 5:00pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    3:15pm - 5:15pm
    @Away
    Girls Tennis vs. Lake Highland Match Time: 3:15pm
    3:15pm - 5:15pm
    @Sand Volleyball Courts
    Lake Mary Volleyball vs. Oviedo Gametime: 3:15pm
    5:00pm - 10:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
    5:00pm - 9:30pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse vs. Creekside (GA) Gametime: Junior Varsity: 6:00pm Varsity: 7:30pm
    5:00pm - 9:00pm
    @Field House
    Basketball Tournament-Kelly Lupis (Tentative Based on if the Field House Reopens)
    5:30pm - 8:30pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    6:00pm - 7:30pm
    @Cafeteria
    Freshman Football Parents Meeting
    6:00pm - 8:00pm
    @Media Center - No Computers
    Football Parents Meeting for grades 10-12 (next year)
    7:00pm - 9:30pm
    @Away
    Baseball vs. Deland @ Stetson University Varsity: 7:00pm
  • 11
    2:20pm - 5:30pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    2:45pm - 5:30pm
    JV Tryout-Paige Black
    3:00pm - 9:00pm
    @Softball Field
    Softball vs. Seminole (Senior Night) JV: 4:00pm Varsity: 7:00pm
    5:00pm - 10:00pm
    @Auditorium
    Drama Practice (DRAMA SETUP)
    5:00pm - 9:30pm
    @Away
    Girls Lacrosse vs. Bishop Moore Gametime: Junior Varsity: 6:00pm Varsity: 7:30pm
    5:30pm - 8:30pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    6:30pm - 9:30pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball vs. Tampa Bay Heat Varsity: 7:30pm
    7:00pm - 9:30pm
    @Away
    Baseball vs. Hagerty Varsity: 7:00pm
  • 12
    7:00am - 10:00pm
    Drama Show-Pippin Showtime: 7:00pm
    2:30pm - 3:00pm
    @Media Center - No Computers
    NHS Meeting
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 4:30pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 4:30pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    4:00pm - 6:30pm
    @Away
    Baseball vs. Deland Junior Varsity: 4:00pm
    4:00pm - 9:00pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse vs. Lake Highland Prep (Senior Night) JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
    4:00pm - 9:00pm
    @Cafeteria
    Spaghetti Dinner-ROTC
    5:30pm - 8:00pm
    @Away
    Boys Volleyball Lyman JV Tournament JV: 5:30pm
    7:00pm - 9:30pm
    @Baseball Field
    Baseball vs. Deland Varsity: 7:00pm
  • 13
    7:00am - 10:00pm
    Drama Show-Pippin Showtime: 7:00pm
    7:00am - 3:00pm
    ACT Testing
    8:00am - 10:00am
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    10:00am - 12:00pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    5:30pm - 8:00pm
    @Away
    Boys Volleyball Lyman JV Tournament JV: 5:30pm
  • 14
    6:00am - 1:00pm
    WaterStone Church Service
    12:00pm - 6:00pm
    i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
    1:00pm - 7:00pm
    Drama Show-Pippin Showtime: 1:30pm
    6:15pm - 7:15pm
    Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
  • 15
    7:00am - 2:30pm
    @Auditorium
    Marionette Dance Show Rehearsal
    2:20pm - 5:00pm
    @Weight Room
    Boys Basketball-Spencer Wilbert
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 5:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:15pm - 5:15pm
    @Away
    Lake Mary Volleyball vs. Lyman Gametime: 3:15pm
    4:30pm - 9:30pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse vs. District Semi-Finals Lake Brantley vs. Winter Springs Gametime: 5:30pm Lake Mary vs. Lyman Gametime: 7:30pm
    5:00pm - 8:00pm
    @Baseball Field
    Baseball vs. Lake Howell Junior Varsity: 6:00pm
    5:00pm - 7:30pm
    @Front Practice Field
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    6:30pm - 7:30pm
    @Group Projects Room
    Baseball Meeting-Jeff Perez
    7:00pm - 9:30pm
    @Away
    Baseball vs. Lake Brantley Varsity: 7:00pm
  • 16
    @Away
    Boys Lacrosse Playoffs Regional Semis
    6:00am - 11:00am
    @Mailroom
    Voyage Retirement-Marcellous Fletcher
    7:00am - 11:00am
    @Auditorium
    Marionette Dance Show Rehearsal
    8:00am - 11:00am
    @Away
    Boys/Girls Tennis District Tournament @ Sandlando Match Time: 8:00am
    2:20pm - 5:30pm
    @Gymnasium
    Boys Basketball Open Gym-Spencer Wilbert
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 4:30pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    4:00pm - 9:00pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse District Semi-Finals Lake Mary vs. Winter Springs Gametime: 5:00pm Lake Brantley vs. Seminole Gametime: 7:00pm
    4:00pm - 9:00pm
    @Softball Field
    Softball vs. Lake Howell JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
    5:00pm - 10:00pm
    Honor Grad Ceremony Event Time: 6:00pm
    5:30pm - 7:30pm
    @Front Practice Field
    YMCA Soccer Practice-Davey Johnson
    7:00pm - 9:00pm
    @Away
    Boys Volleyball District Tournament @ Seminole High JV: 7:00pm
    7:00pm - 9:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball District Tournament @ Lake Mary High V: 5:30pm V: 7:00pm
  • 17
    7:00am - 10:00pm
    @Auditorium
    Marionette Dance Show Rehearsal
    8:00am - 11:00am
    @Away
    Boys/Girls Tennis District Tournament @ Sandlando Match Time: 8:00am
    1:20pm - 4:00pm
    @Weight Room
    Boys Basketball-Spencer Wilbert
    1:30pm - 2:00pm
    @Group Projects Room
    Golden Fleece Meeting-Steve Longarzo
    1:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:00pm - 4:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 5:00pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    3:15pm - 5:15pm
    @Sand Volleyball Courts
    Lake Mary Volleyball vs. Lake Howell Gametime: 3:15pm
    4:00pm - 9:00pm
    @Softball Field
    Softball vs. University Orange City JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
    4:30pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball vs. University Orange City Junior Varsity: 4:30pm
    5:30pm - 7:30pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
  • 18
    7:00am - 9:00pm
    @Auditorium
    Marionette Dance Show Showtime: 6:30pm
    2:20pm - 3:00pm
    @Group Projects Room
    Girls Basketball Meeting-Rick Weyers
    2:30pm - 3:30pm
    @Gymnasium
    Cheer-Paige Black
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 5:00pm
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    4:00pm - 9:30pm
    @Away
    Baseball vs. Winter Springs Junior Varsity: 4:00pm Varsity: 7:00pm
    4:30pm - 8:00pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse vs. District Finals Gametime: Lake Brantley vs. Lake Mary 5:30pm
    5:00pm - 9:00pm
    @Away
    Softball vs. Hagerty JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
    6:00pm - 8:00pm
    @Away
    Baseball vs. Winter Springs Junior Varsity: 6:00pm
    6:00pm - 9:00pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse District Finals Gametime: Lake Brantley vs. Lake Mary 7:30pm
    7:00pm - 9:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball District Tournament @ Lake Mary High V: 7:00pm
  • 19
    @Away
    Boys Lacrosse Playoffs Regional Semis
    2:30pm - 7:00pm
    @Softball Field
    Softball Practice-Jeanie Fisher
    2:30pm - 5:00pm
    Step Practice-Kelly Lupis
    2:30pm - 4:00pm
    @Gymnasium
    Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
    2:30pm - 6:00pm
    @Sand Volleyball Courts
    Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
    2:45pm - 6:30pm
    @Baseball Field
    Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
    3:00pm - 5:00pm
    Football Practice (Spring)-Scott Perry
    3:00pm - 5:00pm
    @Stadium
    Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
    5:30pm - 7:30pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
  • 20
    @Away
    Boys Lacrosse Playoffs Regional Finals
    10:00am - 1:00pm
    @Stadium
    Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
    4:00pm - 6:30pm
    @Away
    Baseball vs. Lake Howell Varsity: 4:00pm
    5:00pm - 10:00pm
    Gospel Choir-Mickey Reynolds Showtime: 7:00pm
    5:00pm - 10:00pm
    @Stadium
    Cougars Football Game-Karina Sanchez