Skip to content
Lake Mary
Navbar
Calendar
Coaches
GOFAN TICKETS
Today
March 2019
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
April 2025
Week
Month
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
24
25
26
27
28
1
Softball
@Away
Softball Raider Invitational Tournament Varsity: TBDpm
10:00am - 6:00pm
Wrestling
@Away
Wrestling Regionals @ Hagerty High Match Time: 10am & 12pm
12:30pm - 6:00pm
SGA
@Auditorium Lobby
Prom Ticket Sales-Kristen Sullivan
2:30pm - 3:00pm
Spanish Honor Society
@Media Center - No Computers
Spanish Honor Meeting Melara
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 4:30pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
7:00pm - 9:30pm
Basketball- Boys
@Away
Boys Basketball Region Region Finals @ TBD Gametime: 7:00pm
2
Softball
@Away
Softball Raider Invitational Tournament Varsity: TBDpm
8:00am - 10:00am
Football
@Front Practice Field
Football Conditioning (Tentative)-Curtis Smith
8:00am - 10:00am
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
10:00am - 11:30am
Basketball Girls
@Gymnasium
Staff vs. Student Schedule-Keith Wright
10:00am - 3:00pm
Rental
@Stadium
Montreal Alouettes-Charles Raizenne
10:00am - 6:00pm
Wrestling
@Away
Wrestling Regionals @ Hagerty High Match Time: 10am & 12pm
11:00am - 4:00pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse vs. Ponte Verda Gametime: Junior Varsity: 11:30am Varsity: 1:00pm
3
6:15pm - 7:15pm
Rental
@
Multiple Location
Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
4
12:30pm - 6:00pm
SGA
@Auditorium Lobby
Prom Ticket Sales-Kristen Sullivan
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 7:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 3:30pm
Water Polo
@Weight Room
Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Tennis Courts
Boys Tennis vs. Deland Match Time: 3:00pm
4:30pm - 6:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes @ Greenwood Lakes Middle
5:30pm - 9:00pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse vs. Oviedo JV: 5:30pm Varsity: 7:30pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Oviedo Junior Varsity: 6:00pm
6:00pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. Lyman Gametime: Varsity: 7:00pm
7:30pm - 9:30pm
Basketball- Boys
@Away
Boys Basketball Region State Semifinals/Finals @Lakeland Gametime: TBD
5
12:30pm - 6:00pm
SGA
@Auditorium Lobby
Prom Ticket Sales-Kristen Sullivan
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Away
Boys Tennis vs. Seminole Match Time: 3:00pm
4:30pm - 6:30pm
Lacrosse Girls
@Cafeteria
Girls Lacrosse Team Meal-Pat Barrett
4:30pm - 6:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes @ Greenwood Lakes Middle
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Spruce Creek JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
5:30pm - 9:00pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse vs. Bishop moore JV: 5:30pm
5:30pm - 8:30pm
Rental
(Cancelled)
@
Multiple Location
Bentley Elementary Talent Show-Christine Sharpe
6:00pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Spruce Creek Varsity: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
7:30pm - 9:30pm
Basketball- Boys
@Away
Boys Basketball Region State Semifinals/Finals @Lakeland Gametime: TBD
6
1:30pm - 4:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
1:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 7:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 3:30pm
Water Polo
@Weight Room
Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
2:45pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Tennis Courts
Girls Tennis vs. Seminole Match Time: 2:45pm
4:00pm - 9:00pm
Track
@Stadium
Track Meet-Diana Lowe
4:00pm - 9:00pm
Track
@Front Practice Field
Track Meet-Diana Lowe
4:30pm - 6:30pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes @ Greenwood Lakes Middle
5:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Seminole Junior Varsity: 6:00pm
5:30pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse vs. Lake Howell Gametime: Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:00pm
6:30pm - 8:30pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
7:30pm - 9:30pm
Basketball- Boys
@Away
Boys Basketball Region State Semifinals/Finals @Lakeland Gametime: TBD
7
7:00am - 10:00pm
Band
@
Multiple Location
Volusia/Seminole County Band MPA-Tony Mayato Event Time: 12:00pm
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Black Box Theater
Drama Practice
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Lyman JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
5:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Lake Brantley JV: 5;30pm Varsity 7:00pm
7:30pm - 9:30pm
Basketball- Boys
@Away
Boys Basketball Region State Semifinals/Finals @Lakeland Gametime: TBD
8
7:00am - 10:00pm
Band
@
Multiple Location
Volusia/Seminole County Band MPA-Tony Mayato Event Time: 12:00pm
2:30pm - 3:00pm
National Honor Society
@Media Center - No Computers
NHS Meeting
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 4:30pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
5:00pm - 8:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. St. Edwards Varsity: 6:00pm
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Winter Springs JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
6:00pm - 11:00pm
Rental
@
Multiple Location
Meetminders Gymnastics (Leprechaun)-Mike McCabe
7:00pm - 9:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Spruce Creek Varsity: 7:00pm
7:00pm - 10:00pm
Wrestling
@Away
Wrestling States @ Kissimmee (SSA) Match Time: 7pm
7:30pm - 9:30pm
Basketball- Boys
@Away
Boys Basketball Region State Semifinals/Finals @Lakeland Gametime: TBD
9
6:00am - 11:00pm
Rental
@
Multiple Location
Meetminders Gymnastics (Leprechaun)-Mike McCabe
7:00am - 10:00pm
Band
@
Multiple Location
Volusia/Seminole County Band MPA-Tony Mayato Event Time: 9:00am
8:00am - 10:00am
Football
@Stadium
Football Conditioning (Tentative)-Curtis Smith
9:00am - 1:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Deland JV: 9:00am Varsity: 11:00am
10:00am - 12:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
7:00pm - 10:00pm
Wrestling
@Away
Wrestling States @ Kissimmee (SSA) Match Time: 7pm
7:30pm - 9:30pm
Basketball- Boys
@Away
Boys Basketball Region State Semifinals/Finals @Lakeland Gametime: TBD
10
6:00am - 11:00pm
Rental
@
Multiple Location
Meetminders Gymnastics (Leprechaun)-Mike McCabe
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
6:15pm - 7:15pm
Rental
@
Multiple Location
Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
11
6:30am - 11:00am
Invest/Retirement Adviser
@Mailroom
AXA Advisors-Angel Simpson
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 7:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 5:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 3:30pm
Water Polo
@Weight Room
Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Tennis Courts
Boys Tennis vs. Oviedo Match Time: 3:00pm
4:30pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. Winter Springs Gametime: Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:00pm
5:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Oviedo Junior Varsity: 6:00pm
6:00pm - 8:00pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
12
7:00am - 2:30pm
9 Week Exams
@
Multiple Location
9 Week Exams
2:30pm - 3:30pm
Athletics
@Group Projects Room
Coaches Meeting-Doug Peters
2:30pm - 3:30pm
Basketball Girls
@Gymnasium
Staff vs. Student Schedule-Keith Wright
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 5:30pm
SEA Uniserv
@Auditorium Lobby
SEA-Sue Carson
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 4:30pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
3:15pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Away
Girls Tennis vs. Oviedo Match Time: 3:15pm
4:00pm - 6:00pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Seminole Junior Varsity: 4:00pm
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Deland JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
4:30pm - 9:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. Lake Howell JV: 5:30pm Varsity: 7:30pm
5:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Lake Howell JV: 5;30pm Varsity 7:00pm
6:30pm - 8:00pm
Athletic Booster
@Administrative Conference Room
LMHS Booster Meeting-Doug Peters
7:00pm - 9:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Seminole Varsity: 7:00pm
13
7:00am - 2:30pm
9 Week Exams
@
Multiple Location
9 Week Exams
1:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 4:00pm
Greenwood Lakes
@Group Projects Room
Greenwood Lakes PD-Steve Longarzo
2:30pm - 5:30pm
SEA Uniserv
@Auditorium Lobby
SEA-Sue Carson
2:30pm - 7:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:30pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Tennis Courts
Boys/Girls Tennis vs. Oviedo Match Time: 2:30pm
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 3:30pm
Water Polo
@Weight Room
Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
14
SCPS
End of 3rd Quarter
7:00am - 2:30pm
9 Week Exams
@
Multiple Location
9 Week Exams
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 5:30pm
SEA Uniserv
@Auditorium Lobby
SEA-Sue Carson
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 5:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Seminole Junior Varsity: 4:00pm Varsity: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
15
SCPS
Schools Closed for Students/Teacher Workday/Student Make-up Day #4, If Needed
2:30pm - 7:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
5:30pm - 9:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. Boone JV: 5:30pm Varsity: 7:30pm
6:00pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. St. Cloud Varsity: 7:00pm
16
9:00am - 3:00pm
Rental
@Stadium
Offense/Deffense-Jason Orning
4:00pm - 8:00pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
17
9:00am - 12:00pm
Rental
@Stadium
Offense/Deffense-Jason Orning
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
6:15pm - 7:15pm
Rental
@
Multiple Location
Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
18
SCPS
Schools Closed, Spring Break
2:30pm - 3:30pm
Water Polo
@Weight Room
Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
19
SCPS
Schools Closed, Spring Break
11:00am - 2:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Winter Springs Varsity: 12:00pm
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
6:30pm - 9:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse vs. St. Thomas Aquinas Varsity: 7:30pm
20
Drama
@Away
FL State Thespians @ Tampa
SCPS
Schools Closed, Spring Break
9:00am - 11:00am
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
1:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 3:30pm
Water Polo
@Weight Room
Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
4:00pm - 9:00pm
Track
@Stadium
Track Meet-Diana Lowe
5:30pm - 7:30pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
21
Drama
@Away
FL State Thespians @ Tampa
SCPS
Schools Closed, Spring Break
9:00am - 11:00am
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
22
Drama
@Away
FL State Thespians @ Tampa
SCPS
Schools Closed, Spring Break
9:00am - 11:00am
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
6:00pm - 9:00pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse vs. Oxbridge Academy Varsity: 6:00pm
6:00pm - 11:00pm
Rental
@
Multiple Location
Meetminders Gymnastics (March Madness)-Mike McCabe
23
Drama
@Away
FL State Thespians @ Tampa
6:00am - 11:00pm
Rental
@
Multiple Location
Meetminders Gymnastics (March Madness)-Mike McCabe
24
6:00am - 11:00pm
Rental
@
Multiple Location
Meetminders Gymnastics (March Madness)-Mike McCabe
6:15pm - 7:15pm
Rental
@
Multiple Location
Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
25
SCPS
Classes Resume - Start of 4th Quarter
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 7:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 5:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 3:30pm
Water Polo
@Weight Room
Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Stadium
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
7:00pm - 8:00pm
Cheer
@REF Room
Parent Meeting-Paige Black
26
9:00am
PTSA
@Administrative Conference Room
10:29am - 12:26pm
Seniors
@Vending Hallway
Herff Jones-Cindy Nelson
2:30pm - 3:30pm
Basketball Girls
@Gymnasium
Staff vs. Student Schedule-Keith Wright
2:30pm - 2:45pm
Beta Club
@Group Projects Room
Beta Club Spring Induction-Laura Ohl
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
4:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball vs. Lyman JV: 5;30pm Varsity 7:00pm
5:00pm - 8:00pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Lyman Junior Varsity: 6:00pm
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Seminole JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
5:30pm - 9:00pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse vs. Winter Springs JV: 5:30pm Varsity: 7:30pm
5:45pm - 6:45pm
Beta Club
Beta Club Spring Induction-Lauara Ohl
6:00pm - 8:00pm
School Advisory Council (SAC)
@
Multiple Location
SAC Meeting-Rob Frasca
7:00pm - 9:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Lyman Varsity: 7:00pm
27
1:30am - 2:00pm
FCA
@Group Projects Room
FCA Meeting
10:29am - 11:40am
Activity
@Gymnasium
Florida High School Fencing League Championship Only During Lunches
10:29am - 12:26pm
Seniors
@Vending Hallway
Herff Jones-Cindy Nelson
11:00am - 12:30pm
Clubs
@Auditorium
Academy of Construction-Jesus Hernandez
1:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 7:00pm
Softball
@Softball Field
Softball Practice-Jeanie Fisher
2:30pm - 5:00pm
Volleyball - Boys
@Gymnasium
Boys Volleyball Practice-Louis Reyes
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:30pm - 3:30pm
Water Polo
@Weight Room
Boys and Girls Water Polo-Paige Baker
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Tennis Courts
Girls Tennis vs. Hagerty Match Time: 3:00pm
4:30pm - 6:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Univerisy Orange City Junior Varsity: 4:30pm
4:30pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. Seminole Gametime: Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:00pm
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
6:30pm - 8:30pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
7:00pm - 9:30pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Oviedo Varsity: 7:00pm
28
2:30pm - 3:30pm
Basketball Girls
@Gymnasium
Staff vs. Student Schedule-Keith Wright
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
3:00pm - 5:00pm
Tennis- Girls
@Tennis Courts
Boys/Girls Tennis vs. Seminole Match Time: 3:00pm
4:00pm - 9:00pm
Softball
@Softball Field
Softball vs. Spruce Creek JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
4:30pm - 9:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse vs. Oviedo Gametime: Junior Varsity: 5:30pm Varsity: 7:00pm
5:30pm - 8:30pm
Lacrosse Boys
@Front Practice Field
Boys Lacrosse Practice-Gary Robinson
5:30pm - 9:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Oviedo JV: 5;30pm Varsity 7:00pm
5:45pm - 6:30pm
Beta Club
@
Multiple Location
Beta Club Spring Induction-Laura Ohl
6:00pm - 9:00pm
Markham Woods
@
Multiple Location
Markham Pre-MPA Band Concert-Brandon Slone
29
2:30pm - 5:00pm
Drama
@Auditorium
Drama Practice
2:30pm - 5:00pm
Step Team
@
Multiple Location
Step Practice-Kelly Lupis
2:30pm - 6:00pm
Volleyball - Girls
@Sand Volleyball Courts
Sand Volleyball Practice-Katie Donoghue
2:45pm - 6:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball Practice JV: 245pm-4:00pm Varsity: 4:00pm-6:30pm
3:00pm - 5:00pm
Lacrosse Girls
@Stadium
Girls Lacrosse Practice-Pat Barrett
4:30pm - 6:30pm
Lacrosse Girls
@Cafeteria
Girls Lacrosse Team Meal-Pat Barrett
5:00pm - 9:00pm
Softball
@Away
Softball vs. Lake Brantley JV: 5:00pm Varsity: 7:00pm
5:30pm - 9:00pm
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse vs. Hagerty JV: 5:30pm Varsity: 7:30pm
6:00pm - 8:00pm
Baseball
@Away
Baseball vs. Lyman Junior Varsity: 6:00pm
6:00pm - 9:30pm
Baseball
@Baseball Field
Baseball vs. Lyman Varsity: 7:00pm
6:00pm - 8:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball DP Tourament Varsity 6:00pm
30
Lacrosse Boys
@Away
Boys Lacrosse vs. Tampa Jesuit JV: TBA
8:00am - 10:00am
Football
@Stadium
Football Conditioning (Tentative)-Curtis Smith
10:00am - 11:30am
Basketball Girls
@Gymnasium
Staff vs. Student Schedule-Keith Wright
11:00am - 4:00pm
Lacrosse Girls
@Away
Girls Lacrosse vs. Bartam Trail Gametime: Junior Varsity: 11:30am Varsity: 12:30pm
11:00am - 4:00pm
Rental
(Cancelled)
@Stadium
Free Agent Workout-Mike Davis
1:00pm - 8:00pm
Rental
@
Multiple Location
Step In School Staffing-Kelly Lupis/Adam Barnes
5:00pm - 10:00pm
Rental
(Cancelled)
@Stadium
Cougars Football Game-Karina Sanchez
6:00pm - 8:00pm
Volleyball - Boys
@Away
Boys Volleyball vs. Freedom Varsity 6:00pm
31
12:00pm - 6:00pm
Rental
@
Multiple Location
i9 Sports-Jeff Mackey/Thomas Hayes
6:15pm - 7:15pm
Rental
@
Multiple Location
Sunshine Sprinters-Sydney Forrest/Darnell Harrison
1
2
3
4
5
6
Collapse Menu
Search
Today
April 2023
May 2023
June 2023
July 2023
August 2023
September 2023
October 2023
November 2023
December 2023
January 2024
February 2024
March 2024
April 2024
May 2024
June 2024
July 2024
August 2024
September 2024
October 2024
November 2024
December 2024
January 2025
February 2025
March 2025
April 2025
View by Type
-All-
Academics
Athletics
Clubs & Organizations
Fine Arts
Other
Parent Organizations
SCPS
View Schedules
Loading schedules..
Get The Mobile App
Notify Me
LOGIN
Username:
Password:
Forgot password?